Bezpieczeństwo pasażerów oraz czworonoga w samochodzie

Co trzeci kierowca posiadający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie, swoich pasażerów i innych użytkowników dróg pozwalając na swobodne przemieszczanie się czworonoga we wnętrzu samochodu.

 

· Nowa ankieta przeprowadzona na zlecenie Forda wykazała, że jeden na trzech kierowców posiadających psy zaniedbuje obowiązek przewożenia psów w samochodzie z zachowaniem prawidłowych zabezpieczeń; czworonogi często zasłaniają widok przez przednią szybę, naciskają przyciski i przełączniki, a zdarzały się przypadki wyskakiwania przez otwarte okna samochodu.

· Najnowszy Ford Focus kombi został specjalnie zaprojektowany z myślą o zmieszczeniu we wnętrzu największego dostępnego kojca dla psów. W projektowaniu bardzo pomógł owczarek australijski, wabiący się Emil, należący do jednego z konstruktorów, Rene Bernsa.

· W razie wypadku, siła uderzenia może wyrzucić niezabezpieczone czworonogi z ich miejsca, co zwiększa ryzyko obrażeń nie tylko samych zwierząt, ale także obrażeń kierowcy i pasażerów, oraz stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Pies jest bardzo często uważany za prawdziwego członka rodziny. O ile jednak mało kto dzisiaj odważy się przewozić dzieci bez zapięcia w fotelikach lub bez zapięcia pasami, niestety tego samego nie można powiedzieć o zmotoryzowanych, przewożących ulubione czworonogi.

Nowa ankieta konsumencka przeprowadzona na zlecenie Forda wykazała, że aż 32 procent kierowców nie zabezpiecza swoich psów przewożonych w samochodzie. W wielu krajach odpowiednie zabezpieczenie przewożonych psów jest usankcjonowane przez obowiązujące przepisy, ponieważ udowodniono, iż jest to bezpieczniejsze nie tylko dla samych zwierząt, ale i dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Prace nad tworzeniem całkowicie nowego Forda Focusa miały szczególne znaczenie dla jednego z konstruktorów Forda – Rene Bernsa, który wnętrze nowego samochodu projektował w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne przewożenie czworonogów. Inspiracją był należący do projektanta trzyletni owczarek australijski wabiący się Emil.

 

Tutaj można obejrzeć film: https://youtu.be/ZCu5xb2Qeqk

 

Na koniec trochę statystyk

Spośród zmotoryzowanych, którzy przyznali, że nie zawsze przewożą swoje czworonogi z zachowaniem prawidłowych zabezpieczeń:
- 32 % powiedziało, że robi tak, ponieważ psy tego nie lubią;
- 31 % procent respondentów odpowiedziało, że nie ma takiej potrzeby przy krótkich przejazdach;
- 14 % stwierdziło zaś, że w ich samochodach nie ma odpowiedniej ilości miejsca, aby zmieścić kojec dla psa;
- 26 % respondentów, którzy nie zabezpieczają czworonogów w samochodzie przyznało, że ich pies wystawia głowę przez otwartą szybą w czasie jazdy;

- niektórzy przyznali także, iż zdarzało się, że ich ulubieńcy wyskakiwali przez otwarte okno, co w niektórych przypadkach kończyło się obrażeniami, a nawet śmiercią psa
- zmotoryzowani przyznawali także, że były przypadki, iż pies przeszkodził w prowadzeniu samochodu, co doprowadziło do wypadku

 

A Ty jaki masz stosunek do swojego czworonożnego przyjaciela?
Pamiętaj, aby odpowiednio o niego zadbać podczas podróży, tak aby wszyscy byli bezpieczni. 

Bezpieczeństwo to szczęście Twoje i Twoich bliskich, nie zapominaj o tym !